آنالیز اوراق خرید مسکن در یک دوره یک ساله / «تسه» چقدر نوسان داشت؟

به گزارش تجارت‌نیوز، اوراق تسهیلات مسکن اسفند ماه سال ۱۳۹۶ (تسه ۹۶۱۲) از ابتدای سال گذشته تاکنون با بیش از ۲۶ درصد افت قیمت مواجه بوده است.

اوراق تسهیلات مسکن اسفند ماه سال ۱۳۹۶ (تسه۹۶۱۲) که در فروردین ماه سال گذشته با کاهش ۷٫۲ درصدی قیمت همراه شده بود در اردیبهشت و خرداد ماه امسال با افزایش تقاضا از سوی فعالان این حوزه توانست قیمت خود را با ۸٫۶ درصد افزایش به سطح ۶۹ هزار و ۵۰۰ تومان برساند.

با شروع تابستان و همزمان با بحران ارزی کشور، اوراق تسهیلات مسکن (تسه۹۶۱۲) نیز با ریزش قیمت مواجه شد و این روند تا پایان آذر ماه امسال به طول انجامید، به طوری که قیمت این اوراق با افت ۲۲٫۷ درصدی از ۶۹ هزار و ۵۰۰ تومان در ابتدای تیر ماه امسال به کمتر از ۵۴ هزار تومان در پایان آذر ماه رسید.


به عقیده کاشناسان رکود بازار تسه‌ها ناشی از افزایش قیمت‌های پی در پی خانه و محدود شدن سهم واحدهای نوساز دارای وام از بازار مسکن است.

بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت هر متر مربع خانه در تهران در فروردین ماه سال جاری از مرز ۱۱ میلیون تومان عبور کرده که نسبت به فروردین ماه سال گذشته دو برابر شده است.

اوراق تسهیلات مسکن (تسه۹۶۱۲) در دی ماه و بهمن ماه امسال به ترتیب با ۴٫۵ درصد و ۲٫۸ درصد افزایش قیمت همراه بود.

از بهمن ماه سال ۱۳۹۷ به بعد، قیمت اوراق تسهیلات مسکن (تسه۹۶۱۲) با افت قیمت همراه شد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت اوراق تسهیلات مسکن (تسه۹۶۱۲) در اسفند ماه سال گذشته و فروردین امسال به ترتیب با افت ۶٫۶ و ۷٫۷ درصدی قیمت مواجه شدند اما پس از این دوره اوراق تسه در اردیبهشت ماه توانست رشد مثبتی را به ثبت برساند.

قیمت اوراق تسهیلات مسکن (تسه۹۶۱۲) در اردیبهشت ماه امسال ۱٫۳ درصد افزایش داشته است.مرجع: تجارت نیوز 1398/03/01