راه‌اندازی بورس املاک، مسکن را ارزان می‌کند یا گران؟

به گزارش تجارت‌نیوز، بهمن عبدالهی در پاسخ به این پرسش که آیا بورس املاک موجب افزایش قیمت مسکن نمی‌شود؟ گفت: ما در شورای عالی بورس به دلالان اجازه هرگونه سوءاستفاده و افزایش قیمت را نخواهیم داد و معتقدیم که با راه‌اندازی بورس املاک و مستغلات، ساخت و سازها و تولید مسکن در کشور گسترش می‌یابد و صنایع مرتبط با بخش مسکن رونق می‌گیرد و همین مساله کاهش قیمت مسکن در کشور را به دنبال خواهد داشت.

وی تصریح کرد: انتظار داریم تا چهار ماه آینده بورس مسکن راه‌اندازی شود که ۳۵ درصد سهام آن توسط بخش‌های تعاونی و خصوصی با مشارکت اتاق تعاون و اتاق بازرگانی، ۳۵ درصد توسط نهادهای غیردولتی عمومی و ۳۰ درصد در قالب پذیره‌نویسی به مردم واگذار شود.

رئیس اتاق تعاون در ادامه از آزادسازی مرحله دوم سهام عدالت در عید غدیر خبر داد و گفت: پس از آنکه ۳۰ درصد سهام عدالت در مرحله اول آزادسازی شد، ۳۰ درصد دوم سهام عدالت از روز شنبه و در عید غدیر آزاد می‌شود و با پیش‌بینی‌های صورت گرفته مقرر شده ۴۰ درصد مابقی تا پایان سال آزادسازی شود که یک نوبت آن در ایام دهه مبارک فجر خواهد بود.

عضو شورای عالی بورس در پاسخ به این پرسش که آیا امکان حضور مردم در برگزاری مجامع وجود دارد یا نه؟ گفت: حضور ۲۸ میلیون نفر در مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری برای اعمال رای کار ساده‌ای نخواهد بود؛ لذا با توجه به آنکه مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری، تعاونی‌های سهام عدالت هستند، تاکید ما این است که این تعاونی‌ها مجامع را برگزار کنند.

وی پیش‌بینی کرد با توجه به افزایش قابل توجه قیمت‌ها و رشد بورس، دارندگان سهام عدالت از سود و مزایای آن به نحو مطلوبی بهره‌مند شوند.

مرجع: تجارت نیوز 1399/06/03